Dveře nebo plachta

spot_img

Při kupování nové nemovitosti ve stavu holoprostoru mohou nastat situace, na které byste málokdy pomysleli. Dokonce i takové, kvůli kterým se bude muset část interiéru bourat. Příběh týmu Kvalitní bydlení nám ukazuje, proč je kontrola holoprostoru tak důležitá.

Mnozí lidé se domnívají, že platit za profesionální kontrolu holobytů nebo holodomů je zbytečné, tam se přece nedají zkontrolovat podlahy, sanita, dveře, obklady atp. Odborníci z Kvalitního bydlení tvrdí, že právě kontrola holoprostoru má velký význam. Můžeme prověřit podlahové potěry, rozvody vodovodu a kanalizace, stav odkrytých stoupaček, dilatace a spoustu dalších věcí, které jsou pro výslednou kvalitu rozhodující.

Překvapení jak z filmu zažila paní Zuzana. Neriskovala a objednala si technickou kontrolu 3-pokojového holobytu během přejímacího řízení. V bytě jsme našli přes 20 stavebních nedostatků, nad kterými dva vyčnívaly.

Podle technické normy má být minimální šířka dveří do obytné místnosti alespoň 800 mm. Čili dveře „osmdesátky“. Šířka dveří do koupelny, případně WC, by měla být 700 mm, přičemž se připouští i užší rozměr, ale ten musí mít alespoň 600 mm. Čili dveře „šedesátky“. Toto jsou výsledné, čisté rozměry, které platí po namontování zárubně a zavěšení dveřního křídla.

Aby bylo možné těchto rozměrů dosáhnout, musí být stavební otvor vyzděný širší. U normálních kyvných dveří to bývá o 9-10 cm více. Na obou krajích by měla být vyzděna ostění, což jsou prvky zdiva, na které přichytí zárubeň.

Projektant navrhl dispozici, kterou jsme pro lepší názornost zjednodušili. Do ložnice navrhl standardní dveře 80-tky, do WC a koupelny 60-tky. Hloubka prostoru pro vestavnou skříň v ložnici je také vyhovujících 60 cm.

Po přeměření skutkového stavu jsme ale zjistili, že stavební otvor pro dveře do ložnice má šířku pouhých 79 cm. Do takového otvoru se vejdou pouze dveře 70-tky. Zedníci se spletli o 10 cm. Na výkresu je přitom jasně uvedeno, že šířka otvoru měla být 900 mm.

Dveřní otvor do koupelny má mít podle projektového návrhu vpravo ostění o délce 40 mm, na které se připevní zárubeň. Ve skutečnosti zedníci žádné ostění nevytvořili. Po přeměření velikosti otvoru jsme zjistili nedostatečnou šířku 67 cm. Sem se věru dveře 60-tky s běžnou zárubní nevejdou. A co víc, bude se muset dodělat pravé ostění. Tím se otvor ještě více zúží, odhadem o další 2-4 cm. Dveře do koupelny by tedy byly pouhých 54 cm široké.

Zástupce developera po našem odhalení problému hned pochopil, že je špatně-nedobře. Snažil se paní Zuzanu přesvědčit, že se tam dveře s požadovanou šířkou 60 cm nějak vejdou. Zamlžoval, fabuloval. Tak mu to bylo přikázáno od nadřízených. Je sice stavební inženýr a na promoci kdysi dávno slíbil, že bude svou činnost vykonávat odborně a čestně, ale plat je plat.

Závěr
Do takto vyzděných dveřních otvorů se požadované dveře nevejdou. Zdá se, že správné řešení bude jen jedno – zbourat problémové příčky a postavit je znovu. Do opravy se nikomu nebude chtít. Budou se hledat důvody, výjimky a výmluvy.

Zajisté, lze přistoupit na kompromisy, například v koupelně se vytvoří pravé miniostění, namontují se dveře 60-tky s ohoblovanými kraji zárubně. Esteticky to bude vypadat žalostně a dveře se nebudou dát otevřít do pravého úhlu. Nebo se místo dveří použije plachta. Dveře do ložnice zůstanou sedmdesátky a bude zajímavé sledovat, jak se přes ně bude stahovat postel nebo jiný nábytek.

Minimální rozměry, které stanoví předpisy, nejsou samoúčelné. Vycházejí z anatomických rozměrů dospělého člověka, potřeby stahovat nábytek či vejít se s pračkou přes dveře. Bohužel realita ve více novostavbách bývá opakem nádhery, kterou slibují marketingové prospekty.

Co byste dělali na místě paní Zuzany? Trvali na bourání, požadovali finanční kompenzaci, nebo rezignovali? Mimochodem, byl jí předáván tvz. prémiový byt na tzv. lukrativní adrese.

Dobrá rada
Běžný člověk si při pohledu na bílé stěny a prázdný interiér holobytu téměř nikdy nevšímá technického provedení. Svůj pohled soustředí na výhled z okna, případně celkový pocit z prostoru, ale ani mu nenapadne zkontrolovat, zda je vůbec funkční příprava na odvětrání WC, jako jsou namontovaná okna, v jakém stavu jsou podlahové potěry a spousta jiných věcí. Je to psychologický úkaz, který někteří developeři velmi rádi zneužívají. Kupující vidí bílou mlhu prázdného interiéru a naivně podepisuje předávací protokol „bez závad“, který mu naléhavě podsouvá developer. Háček je v tom, že v kupní smlouvě je klauzule, že co není v protokolu zapsáno, to jako chyba neexistuje a nelze to později ani reklamovat. Ukazuje se, že profesionální kontrola holoprostorů má velký smysl.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora