10 nejlepších míst pro život

spot_img

Kvalitu života ve světových městech hodnotí několik společností. Ty sestavují žebříčky nejlepších míst pro život na základě různých kritérií. I proto bývá pořadí v takových seznamech téměř vždy trochu jiné. Potvrzuje to i magazín Time Out, který nedávno představil svůj vlastní žebříček.

Magazín Time Out se věnuje tvorbě žebříčků nejlepších míst pro život již několik let. Tuto tradici neporušil ani v roce 2021, kdy opět sestavil nový seznam míst nabízejících nejlepší podmínky pro život. Podobně jako v předchozích letech, i tentokrát jej sestavil na základě výsledků indexu Time Out Index, který sleduje hned několik klíčových kritérií ovlivňujících celkovou kvalitu života v jednotlivých městech.

Která kritéria sleduje Time Out Index?

 • celkovou kvalitu života a aktuální míru životní úrovně obyvatel města
 • kulturní život ve městě a nabídku možností pro kulturní a umělecké vyžití
 • ekologické aktivity obyvatel a jejich přístup k environmentálním otázkám
 • schopnost obyvatel spolupracovat a udržovat vysokou úroveň solidarity
 • schopnost města zvládnout pandemii a její zdravotní i ekonomické dopady
 • dopad epidemiologických opatření na kvalitu a průběh společenského života

Nejlepší místo pro život je San Francisco
Vzhledem k hlavním hodnoceným kritériím se nejvíce bodů podařilo získat americkému městu San Francisco. Redaktoři magazínu Time Out, kteří při sestavování letošního žebříčku spolupracovali is veřejností zapojující se do tvorby indexu, vyzdvihli zejména ekologické cítění obyvatel. K vítězství kalifornského velkoměsta přispěla i soudržnost a spolupráce obyvatel, která se projevila při několika kritických událostech. Tu doplňuje bohatý kulturní program, který se těší vysokému zájmu během celého roku.

Ve vedoucí desítce se objevila také Praha
Americká města s výjimkou prvního San Francisca a pátého New Yorku v Time Out Indexu 2021 příliš nezabodovala. Až polovinu měst ve vedoucí desítce totiž obsadila Evropa, kterou doplňuje kanadský Montreal, izraelský Tel Aviv a japonské Tokio. Z evropských měst vzbudila pozornost i Praha, která se jako jediné město regionu střední a východní Evropy ocitla v TOP 20. Autoři žebříčku vyzdvihli její architekturu, zelená zákoutí a cit místních pro umění a kulturu. Nejen to zařadilo českou metropoli na konečné 7. místo.

10 nejlepších míst pro život v roce 2021:

 1. San Francisco
 2. Amsterdam
 3. Manchester
 4. Kodaň
 5. New York
 6. Montreal
 7. Praha
 8. Tel Aviv
 9. Porto
 10. Tokio

Magazín Time Out sestavil žebříček nejlepších míst pro život v roce 2021 z 37 světových měst. Bratislava se v tomto seznamu neobjevila. Ze zemí V4 se v něm kromě Prahy ocitla už jen Budapešť, která skončila na 29. pozici.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora